Union Travel
Turizem: +355 4 22 33 419
Biletari: +355 4 22 28 141
Filtroni Ofertat
 
Udhetim ne Janine, Greqi

Për momentin nuk ka asnjë datë të paracaktuar për këtë udhëtim. Nëse jeni të interesuar për këtë paketë turistike, ju lutemi të na kontaktoni për detaje të mëtejshme! Klikoni këtu për të na kontaktuar.


Udhetim ne Janine, Greqi
 Dite 1 : Nisja heret ne mengjes nga Tirana per ne Janine. Ioannina eshte pjese e Greqise e vendosur ne pjesen Veri – Perendimore. Ajo njihet si “kryeqyteti” dhe qyteti me I madh I zones administrative qe njihet me emrin Epirius. Emri I qytetit te Janinies do te thote “Qyteti I John”, John eshte themelues I Manastirit “Saint John the Baptist”. Atraksioni me I njohur I Janines eshte Liqeni “Pamvotis” me ishullin ne mes te saj. Ju mund te shkoni ne ishill duke perdorur varka te vogla uji. Ju mund te vizitoni gjithashtu manastirin “Agios Panteleimon” I cili eshte kthyer ne nje muze ku permbajne informacione dhe piktura te shumta, gjithashtu mund te shikoni rikrijimin e salles se ndenjes dhe sheshin e pritjes te Ali Pashes. Muzeu nuk eshte I vetmi atraksion I ishullit sepse ne ishull jane edhe shume dyqane, tavern, kisha, shtepi te vogla dhe 6 Manastire. Nje tjeter destinacion qe nuk duhet humbur eshte edhe Keshtjella e Janines e cila eshte e lokalizuar ne qender te qytetit. Keshtjella eshte e dizenjuar ne nje menyre mjaft te vacante ne ngjashmeri me nje labirinti per te kapur Piratet e asaj kohe bashke me sendet e vjedhura. Gjithashtu gjate turit tuaj ne qender te qytetit mund te vizitoni “Xhamine Fethiye ” e cila do te te thote “Xhamia e Fitores” e cila eshte e ndertuar ne vitin 1430 ne rrenojat e nje Kishe Bizantine, ku forma perfundimtare eshte vendosur nga Ali Pasha ne 1795. “Byzantine Museum” I cili eshte I hapur per publikun ne vitin 1995 ne te cilin jane koleksionuar sende prej argjendi te ekspozuara ne nje ndertese te shekullit 19-te. Muzue perban koleksione te “Kristanizmit te Hershem”, Skulpturat Bizantine, Ikonat post Bizantine dhe sende argjendi. Cfare te vizitoni tjeter ? • Katedralja e St Athanasius • Xhamia Fethiye & Xhamia Veli Pasha • Muzeu arkeologjik Kombetar • Muzeu Etnografik Bashkiak Akomodimi ne hotel


Dite 2 : Mengjes ne hotel. Dite e lire ne dispozicion. Tour opsional me extra pagese - Vizite ne Meteora, kosto per person eshte 5 euro hyjra ne Muze Meteora eshte aktualisht nje zone fetare me shume Kisha dhe Manastire Bizantine. Karakteristika kryesore e Mateores eshte qe ajo ngjan si nje qytet I ndertuar mbi Shkembij, ku ne majat e tyre jane ndertuar manastiret te cilat jane te pabesueshme nga menyra e ndertimit para shume vitesh. Mbi shkembinj ju mund te shijoni nje pamje te mrekullueshme qe ofron lugina. Meteora karakterizohet nga 24 kisha dhe manastire te vendosura ne majat e Shkembinjve. Manastiret e para jane ndertuar per murgjit asketike ne menyre qe te izoloheshin nga pjesa tjeter e botes dhe disa te tjere jane ndertuar rreth shekujve 14 dhe 15 ne menyre qe te strehoheshin nga pushtimi I Perandorise Osmane. Kthimi ne Tirane.

Te perfshira

  • Transport Tirane - Janine - Tirane
  • Nje nate akomodimi ne hotel 3* me mengjes dhe darke
  • Shoqerues shqiptar gjate gjithe udhetimitTe paperfshira

  • Drekat dhe darkat
  • Cdo gje qe nuk eshte e perfshire ne program

Biletari :

Tel : +355 4 222 8141 / 22 33 373
Fax: +355 4 2228140
Mobile: +355 682049597 / 682049598
             +355 672049597 / 672049598
Email : [oferta turistike]
           [oferta turistike]
           [oferta turistike]
           [oferta turistike]
           [oferta turistike]
           [oferta turistike]

Turizem :

Tel : +355 4 22 33 419
Mobile: +355 67 20 82 915
Email: [oferta turistike]
           [oferta turistike]
           [oferta turistike]
           [oferta turistike]